• ÚVOD
  • AKTUALITY
  • O MNĚ
  • CO NABÍZÍM
  • SEMINÁŘE
  • LABYRINT
  • KONTAKT

AKTUALITY

1.6.2020 ČERVEN a TENKÉ STŘEVO, DVANÁCTNÍK

Jaro se rychle proměňuje v léto s ním letos i teplé dny už na začátku června. Jaro rychle zvládlo svou práci - usmát se na nás slunečně, rozkvést a nasadit pupeny, pak listy a vonět a vonět. A tak si letos léto muselo pospíšit a začít rychle s naléváním jahod a jejich zbarvováním dočervena. Začíná radostné období jejich sklizně a pro nás možnost povolit jídelníček, lépe řečeno jej POMALU přestavět (ne ze dne na den) na letní, kde si můžeme dovolit zařadit více cukrů a škrobů, protože naše slinivka vyrábí teď enzymy, které zvládnout strávit jejich větší množství. Rozevlátá tanečnice na obrázku Věrky Burešové tančí mezi liliemi, ale její tanec je také tancem radosti z ženství a léta ... dopřejte si i Vy radost ze spontánního pohybu, vyhledejte louku nebo lesní palouček a radujte se s přírodními astrály - vílami, elfy a troly ... budou mít radost a vy také.

Stále jsme v  prvku OHNĚ, jehož vliv je na počátku měsíce opět spíše záporný - tenké střevo je více zatíženo. Teprve ve druhé polovině měsíce nás oheň bude posilovat. V tomto období, které je obdobím RADOSTI, je dobré ji prožívat, ale jako všechno - přiměřeně. SIlné emoce jsou vždy nevhodné.. Pokud je naše tenké střevo přetíženo, přecházíme na letní stravu opatrně, abychom slinivku také nezatížili. 

Ohrožen je také náš JAZYK. Cévy fungují dobře, pokud funguje dobře i rozvod krve v organismu.

A na co se těším já?

Až potkám Jahodovou vílu na naší zahradě a ta mi řekne, že odměnou za mé zimní stravování si mohu smlsnout na čerstvě utržené a voňavé jahůdce. A na to, věřte mi, se po dlouhé zimě už těším, protože nemám ráda jahody ze supermarketu, bledé a nevonící. A také se raduji z rozkvetlého záhonu pivoňek, voňavých čínských karafiátků. I šípková růže se probudila a začíná zaplavovat naši zahradu svými květy. I když jsem letos stihla připravit jen nepatrně tinktur z pupenů, přesto z nich mám radost. Lípa je vždy mou přítelkyní, buk jako drenáž těla je potřebná pro každého, na poslední chvíli sesbírané pupeny borůvek potěší játra, oči islinivku atd. A ještě medvědí česnek jako tinktura na spoustu potíží.

Strava

I tady platí - všeho dobrého pomálu, a tak zařazujeme čerstvé plody - třeba ty jahůdky, ale také dostatek salátu nebo vlákniny, abychom podporovali správnou peristaltiku střev. Na to nám postačí dobře vybraný bylinný čaj, tinktura nebo třeba strouhané jablíčko...mně se osvědčila gemmo tinktura z brusinky, která ošetřuje močové cesty a také podporuje peristaltiku.

Reflexní plošky

Z reflexních plošek jsou důležité plošky žaludku, tenkého střeva, dvanáctníku, které jako vždy počátkem měsíce uklidňujeme, a pak teprve posilujeme. Zvláště dvanáctník si pečlivě ošetřujeme, abychom se vyhnuli případným potížím s páteří, sliznicemi, hormony. 

Bylinné čaje a tablety

Při potížích pijeme bylinné čaje se sliznatými bylinkami - podběl, divizna, sléz, proskurník.Při potížích v pohlavní oblasti nebo zánětech sliznic či střev pomůže tinktura Kopretina řimbaba, která se užívá nejraději v homeopatické formě a ředění D3 pro svůj jinak razantní účinek. Obecně užíváme 3x denně 4 kapky do trochu vody před jídlem. Ve druhé polovině měsíce můžeme využíét Lnici květel, která  je účinná na peristaltiku střev, ředí krev a reguluje funkci sleziny. při kožních potížích z ní použijeme mast nebo děláme koupele a obklady z byliny. 

Sbíráme další bylinky, které v zimě jako když najdeme - jeřáb ptačí, list jasanu, jablečník nebo lichořeřišnici, černý bez a arniku, bazalku, benedykt čubet či šalvěj lékařskou.

Psychika

 

Už výše jsme si říkali, že je toto období obdobím RADOSTI, ovšem umírněné. proto při nadměrných emocích, které se vymykají kontrole, můžeme užívat esenci Holubice, která vnáší klid a mír do naší duše, esenci Medůzy pro klidné rozplynutí se jako na hladině mořské...vše necháváme klidně odplynout, necháváme Boží plán, aby se mohl realizovat...

Pro přílišné nadšení nám MUDr. Bach připravil esenci Sporýše (Vervain), která vše vrátí do klidné rovnováhy. Můžeme někoho nadšeně informovat o tom, co se nám líbí, ale jen jednou... a pak nechat vše v klidu působit. V živočišné říši stejnou roli sehraje lachtan...nesnažit se příliš, nechat věci volně se vyvíjet. Komu by se nechtělo do zvířátek, starosti a stres může odplavit s jihočeskou esencí Pampeliška. Je úžasná! Působí i na uvolnění svalového napětí a pomohla již mnoha lidem.

Zvonek rozkladitý je úžasnou esencí z řady nových Jihočeských esencí, která pomáhá přijmout Boží vůli s pravou pokorou, chápat hluboký smysl bytí a prožívat opravdovou vděčnost... Zkuste pracovat cíleně s touto esencí, přinese nový rozměr a klid od Vašeho života a podpoří jemně Váš další duchovní vývoj.

Letos se najednou ozvala esence Včely medonosné. Je zajímavé, že si lidé začali včelku objednávat a cítí s ní veliké pokroky a podporu. Co dodat? Mám radost! Radost, že někomu dobře slouží esence, kterou jsme s láskou vytvořili na semináři.

Aromaterapie

V létě je aromaterapie všude kolem nás - vlastně už to začalo na jaře - a proto lampičky využíváme v tomto období spíše k odpuzování komárů a jiného obtížného hmyzu. Výborná je levandule, čajovník neboli Tea Tree, Eukalyptus citriodora nebo jejich kombinace. Levandule se osvědčuje také proti klíšťatům, nezapomínejte však nátěr obnovovat zhruba po 20 minutách, aby se radostný sběr modravých borůvek nezměnil v nepříjemný horor, zvláště v třeboňských lesích nebo kolem řeky Lužnice. Stejně poslouží i vodákům ...Levandule i čajovník zároveň poslouží k ošetření štípanců, levandule i skrábanců, odřenin. 

V létě se vyhýbáme prokrvujícím olejíčkům, protože naše cévy bývají více zatíženy (Např. skořice, rozmarýn) a také případná koupel s éterickými olejíčky by měla mít nižší teplotu. Výbornou formou je používání pleťových vod ve spreji - anpř. ATOK růže nebo levandule, které Vás osvěží i navoní. Do sprchy doporučuji sprchové olejíčky SALUS nebo ATOK s mátou, která zchlazuje pokožku nadměrně zatíženou opalováním.

A konečně - vynikající opalovací oleje ATOK znají naši zákazníci v Johance již téměř 20 let a loni k nim přibyla novinka - oplaovací oleje s karotenoidy, které působí jako složka ošetřující a zároveň zvyšující sluneční faktor. Letos k němu přibyl i sprchový olej po opalování k pečlivému a jemnému ošetření pokožky po slunění. Vyrábí se i oplaovací olejíček pro děti s faktorem 10 a 15. Využijte SLEVU na preparáty ATOK, která se nabízí na celý měsíc o 13. května do 13. června 2016 ve výši - 10 %.

Při používání éterických olejíčků na masáž se vždy informujte nebo podívejte na stránky ATOK, jestli daný éterický olejíček je vhodný pro těhotné a při kojení. Některé olejíčky také snižují krevní tak, což pro někoho může být přínosem, jinému by to neprospělo, pokud má tlak nízký (např. levandule).

Přeji Vám všem krásné léto, rozkvetlé louky, vonící lesy, lesklé hladiny rybníků a dovolenou strávenou podle vašich představ. Nezapomeňte se někdy položit do trávy a jen tak sledovat ply noucí oblaka, poslouchat cvrčky a lenošit. A také - dopřejte tělu studánkovou pramenitou vodu. Já jsem znovuobjevila úžasný pramen kousek od Budějovic v Úsilném (Oselno) přímo na návsi - kašna s oslíkem s vynikající vodou ze stříbrných dolů...