• ÚVOD
  • AKTUALITY
  • O MNĚ
  • CO NABÍZÍM
  • SEMINÁŘE
  • LABYRINT
  • KONTAKT

LABYRINT

VÍTÁM VÁS VE SVÉM LABYRINTU

Najdete tu nejen základní informaci o tom, co je labyrint a jak jej můžeme pro sebe využít.

Projděte také malý labyrint zajímavostí - nápadů, veršů, povídání, vyprávění.

Tímto labyrintem můžete procházet klidně, se srdcem otevřeným a klidnou duší, neboť Vám přinese krásu, radost, inspiraci a pohodu. Při procházce labyrintem si můžete dát šálek voňavého čaje nebo kávy a snít s otevřenýma očima.

Je tu pro každého, kdo hledá pohodu, klid, radost, spojení s ostatními i Vesmírem ... tiše vstupte ...

► CO JE LABYRINT

Labyrint. Kouzelné slůvko opředené tajemstvím a neznámem. Tvar, který je tu odpradávna a vyskytuje se napříč kulturami a světadíly. Většinou vnímáme labyrint jako meditační cestu z vnějšku dovnitř a zase zpátky. Přicházíme ke svému středu, přímo ke své duši. Kráčíme-li cestami labyrintu, naše mysl se postupně zklidňuje, přibližujeme se našemu nitru i středu labyrintu.

Zdá se nám, jakobychom už už byli na dosah středu, když v tom se cesta otočí na druhou stranu a místo ke středu nás vede k vnějšímu okruhu. A tak je zkoušena naše trpělivost, objevují se myšlenky, které musíme zpracovat, vynořují se témata, která jsou uložena nezpracovaná někde v hloubi naší duše. Kráčíme jednotlivými cestami, jejichž směr se neustále obrací, až se posléze ocitáme v samotném středu labyrintu. Setkáváme se sami se sebou.

Stejně dlouhá cesta vede z labyrintu ven. Na rozdíl od bludiště je cesta labyrintem jasná, přesto při chůzi prožíváme nejrůznější stavy mysli od neklidu až k tichu a kontaktu s naší duší.

Labyrinty mají rozličné tvary a významy i způsoby použití. V dnešní době se budují nové labyrinty, aby našly využití nejen k meditaci, ale také např. ke zklidnění před operací v nemocnici. Ať už je důvod naší cesty labyrintem jakýkoli, vždy nám cesta přináší kontakt s naší podstatou. 

Cestu labyrintem můžeme podniknout sami nebo s přáteli, labyrint můžeme klidně procházet nebo protancovat. Informací k využití labyrintů je mnoho nejen v učených knihách, ale také na internetu, proto je tady nebudu dále rozvádět ani opisovat. Každý najde to, co potřebuje najít. Najde to, co hledá.

Snad jen jedna poznámka - i u nás můžeme najít inspiraci pro práci s labyrintem, a to v Komenského spise Labyrint světa a ráj srdce. Možná se podivíme, co v této knize v dnešní době najdeme. V úvodu najdete tyto verše:

► LABYRINT SVĚTA A RÁJ SRDCE

Jan Amos Komenský

to jest,

světlé vymalování,
kterak v tom světě a věcech jeho všechněch
nic není než matení a motání,
kolotání a lopotování,
mámení a šalba, bída a tesknost,
a naposledy omrzení všeho a zoufání;
ale kdož doma v srdci svém sedě,
s jediným Pánem Bohem se uzavírá,
ten sám k pravému a plnému mysli upokojení
a radosti že přichází.

Pokud Vás láká práce s labyrintem a nevíte, jak na to, nemáte jej poblíž a přesto byste jej rádi prošli a něco zajímavého v něm objevili o skrytých touhách naší duše, můžete se přihlásit na seminář s labyrintem, který pořádám. Podle ročního období nebo počasí můj labyrint rozkládám a aktivuji buď v přírodě nebo např. v tělocvičně.

Prohlédněte si, jak vypadá labyrint ručně šitý na míru s velkou láskou a umem, který do práce vložili mí přátelé Sam Modrý Medvěd a jeho úžasná žena Moucha.

můj ručně šitý labyrint od přítele Sama

první meditace v novém labyrintu    i psi milují pobyt v labyrintu    výrobce labyrintu Sam a jeho šťastná majitelka Vážka

 

► SVATEBNÍ LABYRINT

Svatební labyrint, který navrhla intuitivně Věra Kočka a který v noci zářil do tmy krásnými světýlky. Mohl jej projít každý, kdo chtěl harmonizovat svoji mužskou a ženskou část. 

Motto, které přišlo jako první vhled:

Muž a žena
motýl a můra
noc a den
Slunce a měsíc
Vyvážení světla tmy v nás a jejich zažití v jednotě

noční dvouspirálový labyrint

 

 LASKAVÉ SRDCE

Báseň jsem napsala k 88. narozeninám pro svého drahého přítele Láďu Havla, který v roce 2016 v 90 letech, odešel do hudebního nebe. Hodně lidí těšil svou hudbou, písničkami z kraje pod Kletí, byl prvním učitelem Pavla Šporcla a téměř do poslední chvíle byl velmi vitální a rozdával radost a úsměvy...

A protože se báseň lidem hodně líbila, rozhodla jsem se ji zveřejnit ... třeba Vás potěší ...

 

LASKAVÉ SRDCE

Jana Vážka Holická

Potkala jsem Tě náhodou

nebo jsem si to z duše přála?

Celý jsi zářil pohodou

a já tam jako dítě stála.

 

Chtělo to kousek odvahy

zašeptat prosbu do sluchátka

nedalo to moc námahy

otevřít k Tvému srdci vrátka.

 

Tvé oči ke mně mluvily

ještě než zněly houslí tóny

a když se Múzy zjevily

křičely všechny amplióny.

 

Že se dvě srdce potkala

jako dvě noty stoupající

v houslovém klíči zpívala

radostně přitom trylkující.

 

Na strunách smyčec zazpívá

na poplach moje srdce bije

violy píseň zaznívá

a Tvoje ruka moji kryje.