• ÚVOD
  • AKTUALITY
  • O MNĚ
  • CO NABÍZÍM
  • SEMINÁŘE
  • LABYRINT
  • KONTAKT

AKTUALITY

1.5.2020 KVĚTEN - SRDCE A OHEŇ

Po letošní mírné zimě nastoupilo jaro rychle, prudce, prostě tu najednou bylo. Celá příroda jakoby mávnutím kouzelným proutkem dostala najednou impulz - vstávej - a ona jen prostě otevřela oči a jaro tu bylo v té chvíli.  A opět jsem si uvědomila, že jediné, co tu na světě má opravdový smysl, je LÁSKA. Ale pojďme dál...

Vstoupili jsme do prvku OHEŇ, jehož vliv je v první půlce května špatný záporný, až ve druhé polovině měsíce začneme znovu načerpávat síly s tím, jak se nabijíme na sluníčku stále víc a víc. Oheň je te´d prostě vítán! zvlášť, když jsme byli po zimě unaveni, bez energie a nálady. Dobře nám dělá červená barva, nejprve v jemných pastelových odstínech, později už i tmavě červená... Nejvíce ohroženým orgánem měsíce je naše srdce. Květen je měsícem lásky, takže naše srdce snadno zaplane. Potíže bývají spíše mechanické - srdíčko může zabušit v nepravidelném rytmu nebo prudčeji, může se objevit tlak v hrudníku. Nemusíme se hned děsit, že budeme mít infarkt, je třeba jen vnímat své tělo a vyhovět mu.. Nebudeme se zbytečně fyzicky namáhat, po vyčerpání v zimě je třeba nejprve nabrat nové síly a zvolit spíše procházky a čerpání energie z probouzející se přírody. Všechno kvete a voní, je tak krásně! Ti,  kdo mají rádi gemmoterapeutika, jistě nezaspali  - mají již naložené skleničky plné vonících tinktur. Sbíráme jich nepatrné množství, abychom stromy nepoškodili, více je méně! Já jsem letos udělala tři a jsou krásně voňavá. Ještě mám naloženou tinkturu z medvědího česneku..

Ohroženy jsou v této době také  naše KREV a CÉVY.  

Pokud jsme absolvovali jarní detoxikační kůru na játra a žlučník, naše tělo už se začalo posilovat a všechno nám jde lépe.

A z čeho se těším já?

Z toho, že stromy nás opět těší svou voňavou rozkvetlou krásou, ať už chodíte přírodou kdekoli. Sytí naši duši krásnem, až se v nás tají dech. Ve květech bzučí včely a my se můžeme radovat, že zanedlouho ochutnáme první sladký nektar - květový med.

Těší mne, když pupeny zavoní v mé dlani a vzniknou nová gemmoterapeutika. Zkuste si někdy na jaře, když budete naštvaní, unavení, prostě bez nálady, smlsnout na pár lipových pupenech lípy malolisté. Hned Vám bude líp! A nebudete potřebovat žádný prášek. Navíc - když se pořádně rozhlédnete - najednou uvidíte, kolik té léčivé nádhery si klidně roste v blízkosti Vašeho domova.

Kdo má rád esence jako já, ví, že toto roční období je pro nás také zdrojem k přípravě květových esencí. Stále ještě je hodně těch, kdo trvají na tom, že musí mít originální Bachovky z Anglie. Zkusili jste někdy účinek esence, která byla přpravena v naší přírodě? Už léčitel Janča říkal, že člověk by se měl léčit tím, co roste v 'jeho zahrádce', tedy v okolí našeho bydliště. Stejně tak je to s esencemi. Již několik let připravujeme s kamarádkami esence z našich jihočeských kytiček a věřte, fungují skvěle. Navíc jsme sortiment doktora Bacha obohatily o další květové esence, např. kopretinu, zvonek luční, pampelišku aj. Bližší najdete v oddílu Jihočeské květové esence ...

Strava

Jaro je v plném proudu, takže strava po vyčištění a posílení jater a žlučníku může být trochu odvážnější. Stále užíváme plody země -  lupeny pampelišek, sedmikrásky do kvetoucích květnových salátů, nezařazujeme ani příliš sacharidů a škrobů, na to bude čas, až dozrají první jahody na českých zahrádkách, což radí můj dlouholetý přítel bylinkář a léčitel Roman Kindl z Prahy. Pro posílení srdce ani teď nezapomeneme na hořčík. Dopřejeme si naklíčené obilí, melasu, kakao, kde se hořčík objevuje v nejlepší, přírodní podobě. Pokud srdíčko zlobí nebo zlobí tlak, vezmeme si tinkturu hlohu nebo zařadíme vhodnou bylinku na krev, žíly, srdce - srdečník, květ kaštanu, hloh aj. nejlepší je nechat si čajovou směs indicviduálně vytestovat kyvadýlkem, protože každý reaguje jinak. Výtečné jsou také čaje nebo tinktury na čištění krve pana Jukla nebo Grešíka. Krvečistící extrakt firmy Naděje paní Podhorné je také velmi známým a osvědčený prostředkem.

Reflexní plošky

Reflexní plošky srdíčka na začátku května spíše hladíme a srdce zklidňujeme, od poloviny měsíce můžeme přidat na intenzitě, abychom srdce posilovali.  nezapomeneme, že srdce má orgánovou, ale i kauzální plošku, takže pracujeme s oběma -viz např. Kniha Reflexní diagnostika manželů Patakyových, kde plošky snadno najdete. Na trhu je také vynikající dvd pana Janči a také dvd manželů Patakyových o reflexní terapii, kde se naučíte najít plošky správně a rychle.

Nezapomínáme, že je důležité mít v pořádku i krční a hrudní páteř. Blokace hrudní páteře se může projevit tím, že se nemůžeme dostatečně nadechnout na plnou kapacitu plic a pomoc je pak rychlá a jednoduchá - odblokovat páteř a hned je nám na světě veseleji!

Dopřejte si reflexní masáž nebo si nechte srovnat energii meridiánovou masáží APM, mohu vřele doporučit z vlastní zkušenosti. Obě tyto masáže jsou mé oblíbené a sama je ráda používám u svých klientů.

Bylinné čaje a tablety

Z bylinek můžeme užívat i kozlík lékařský, který krásně zklidní nervovou soustavu, působí při přepracování nebo srdečních potížích. Pokud je srdce slabší, doporučoval pan Janča žaludový prášek, který se užívá 3x denně na špičku nože po jídle po dobu 30 dnů. Zároveň budeme skvěle likvidovat potíže s hemeroidy, nu, je to také oblast krve a žil ...

Můžeme také začít se sběrem prvních bylinek - roste jitrocel, kontryhel, plicníky, přeslička, černý bez, kaštan, česnek medvědí ... stačí jen se rozhlédnout! Nádhera sněhobílých květů, které zaplaví les, když kvete medvědí česnek, je úžasná! 

Nezapomeňte na vlaštovičník a tinkturu z něj, o víkendu jsem ho viděla plné lesy a byla to svítící krása.

 

Psychika

Sluníčko nám přináší dobrou náladu a pomalu se nám vrací RADOST. Ke konci měsíce už je radost větší a stává se naším zdrojem síly. Proto - prožívejte radost, usmějte se na sebe i druhé několikrát denně vědomě, udělá vám to moc dobře. Oči se rozzáří - vzpomeňte si na dětský úsměv a jejich zářící oči! Pokud se nedokážeme radovat, může nám pomoci VYDRA z esencí zvířat - je elixírem radosti, hravosti, spontánního veselí a velmi účinná také pro workoholiky! Působí i proti doznívajícím depresím. letošní pozdní nástup jara jim velice přál a pokud jsme stále ještě ve stavu 'mouchy snězte si mně', může pomoci esence ŠIMPANZE nebo z květových esencí Planá růžička, která nás vytrhne ze smutku, snění nebo letargie.

Z jihočeských esencí doporučuji Ostálku na spontánní radost, veselost a lehkost, Petrklíč, který osvěží a povzbudí. Třezalka vnese nové Světlo do naší duše i srdce. Nádherně Vás naladí  obrázek Cesta růže, který si můžete koupit jako kartičku nebo větší obrázek A5-A3 i v mé prodejně a který nádherně léčí zraněné srdce a vnese květy i dovnitř vaší mysli... zajímavé je, že vznikal souběžně s naší předloňskoucestou po Jižní Francii 'Za apoštolkami Ježíše' ... inu symbol růže ... Neuvěřitelně nádherný je také obrázek mandarinky, který je nejen krásný, ale i voní... podívejte se na nové dva obrázky, vztahující se ke třetí čakře, na stránkách Věry Kočky, které se nově jmenují www.verakocka.cz.

Aromaterapie

I v květnu nepochybíme s bergamotem, při depresi přidáme meduňku, levanduli, růžové dřevo - zlepší náladu, uklidní a zároveň nás povzbudí, oblíbenou litseu cubebu, pomeranč červený, limetku nebo mandarinku. Pokud potřebujeme posilovat organismus, rozproudit krev, udělá nám dobře i rozmarýna, pamatujme však, že hodně povzbuzuje srdeční činnost, hladina vody při koupeli ve vaně proto bude sahat pod srdce a nebudeme jej používat při vysokém krevním tlaku.

Při používání éterických olejíčků na masáž se vždy informujte nebo podívejte na stránky ATOK, jestli daný éterický olejíček je vhodný pro těhotné a při kojení. Některé olejíčky také snižují krevní tak, což pro někoho může být přínosem, jinému by to neprospělo, pokud má tlak nízký (např. levandule).