• ÚVOD
  • AKTUALITY
  • O MNĚ
  • CO NABÍZÍM
  • SEMINÁŘE
  • LABYRINT
  • KONTAKT

AKTUALITY

1.9.2020 ZÁŘÍ – SLINIVKA, SLEZINA a STAROST

http://www.johanka.eu/aktuality/zari-slinivka-slezina-a-starostRescue Remedy mohou být užitečným pomocníkem při nástupu do školy...

Jeřabiny už jasně červenou oživují blednoucí barvy luk, stromů i pastvin. Přichází doba Země a s ní se i my zvolna vracíme ke kořenům svého bytí. Obilí zezlátlo,  je sklizeno,  stromy se převlékají do podzimního hávu…jasně žlutá barva je barvou tohoto období a dělá nám moc dobře. Nejvíce ohroženým orgánem je slezina a slinivka.  Jejich potíže poznáme sníženou odolností proti infekcím, špatným krevním obrazem, nadýmáním, potížemi všech sliznic i hormonální sféry. Je třeba dávat pozor i na naše vazivo a ihned je léčit, aby nedocházelo k zánětům.

Začíná nový školní rok a s ním nové starosti rodičů a dětí. Proto jsem věnovala více místa pro výběr esencí, které mohou Vašim dětem usnadnit vstup do nového kolektivu, strach, pocit, že něco nezvládnou, že na něco nestačí, že nejsou dost dobré nebo talentované nebo jim práce nejde tak, jak by chtěly.

Strava

Přecházíme zvolna na zimní stravu, ve které je nezbytné vynechávat škroby a cukry, které slinivka v tomto období nedokáže dobře štěpit. Omezíme nevhodné tuky, alkohol, nesladíme ani nemlsáme med, začínáme snižovat dávky pečiva a přidáváme víc ovesné kaše a rýže ve všech podobách. Pokud nemáme potíže, můžeme ještě mlsat nějaké to nekyselé ovoce, kvalitní brambory nebo pečivo. Při nadýmání vynecháváme i luštěniny, pohanku, jáhly… slinivka si potřebuje odpočinout a obnovit svou funkci. Můžeme zařadit víc kvalitního masa, zeleninu – obzvláště nenadýmavou (vynechat brokolici, květák, kedlubny, zelí). Na trávení si dáme kvalitní hořké pivo, které nepřekyseluje tělo.

Bylinné čaje

pijeme k podpoře slinivky a hormonální sféry – čekanka, pampeliška, oman, jestřabina, pýr, zlatobýl, fazole, pukléřka, měsíček, mochna stříbrná nebo si necháme namíchat směs na míru. Trávení podpoříme vlaštovičníkovou tinkturou, vhodné jsou i tinktury s rostlinnými hormony – lékořice, kaštan, jeřáb.

Reflexní plošky

Mačkáme reflexní plošky celé látkové výměny, zaměříme se na slezinu, slinivku, nadledvinky, štítnou žlázu. V druhé polovině září je dobré pracovat ještě s univerzálním bodem „C“, který celkově posiluje tělo. Náš organismus se tak lépe připraví na příchod zimy, i když se nám to v babím létě zdá všechno ještě daleko ...

Psychika

Souvisí se začátkem podzimu, kdy je třeba mnoho věcí překonávat a objevují se starosti, někdy i deprese. Deprese mohou mít lehčí formu, ale také formu přemítání o smyslu života, marnosti, zbytečnosti, útlum. Můžeme užívat esenci Vydry, která pomáhá zvládnout nával úkolů i špatné nálady a provede nás hravostí a lehkostí podzimními dny. Vydra je jedna z mých nejužívanějších esencí v terapeutické praxi a již mnoha lidem se s ní život stal radostnějším a spokojenějším!

Pokud je stres i starosti větší, přidáme si Bizona a Tygra, kteří nás podpoří svou silou, klidnou myslí a klidem v srdci i duši. Kdo má raději kytičky, dá si na starosti Bachovu esenci Bílý kaštan (buse se mu lépe usínat) proti náladovosti Habr, při těžší melancholii Hořčici a při pocitu, že něco nezvládnu, Hořec nebo Jilm.

Podpořte i své děti, když jim začínají školní dny

- na strach z konkrétních věcí Lva, Lvíče nebo Kejklířku

- na podporu sebedůvěry v kolektivu i procesu učení Čmeláka, Gorilu nebo Modřín

- stát si za svým, posílit vůli a akceschopnost můžete esencí Pumy nebo Zeměžluč - také proti šikaně

- proti šikaně kombinace zvířat Ochrana

- když se ztrácí v detailech a nemůže proto dokončit práci do celku, pomůže Kopretina

- při odkládání věcí - např. domácích úkolů Vratič nebo Puma či Gepard, který ještě zefektivní činnost

- soustředění podpoří také Bílý kaštan, který zároveň zklidní kolující nechtěné myšlenky

- trpí-li Vaše dítě závistí spolužáků nebo má tělesnou vadu a potřebuje víc uznání, dejte mu esenci Pryskyřník

- Broskev pomůže s problémy závislosti, sobectví a špatném vycházení s lidmi 

- pokud nemají jistotu při příchodu do nové školky, školy, kolektivu – pomůže jim Delfín, Vlče, Vlk nebo Psoun. - na podporu školní práce je výborný Bobr – organizace, plán, jasné myšlení  nebo  Lachtan – dělat věci      snadno a lehce. Užitečná je také kombinace Radostná práce – Bobr, Vydra a Veverka.

A když si dáte Bobra a Vydru s dětmi i Vy, bude začátek školního roku pohodový a vše zorganizujete snadno a v klidu, s úsměvem na rtech a klidem v duši.

Mnoho mých spokojených klientů nedá na esence v obtížných časech dopustit a já mám vždy radost, když někdo zvládne své potíže s maličkými zvířecími či květinovými pomocníky a je mu zase na světě dobře!

Z JIhočeských esencí můžete vyzkoušet Jabloň, která pomáhá být klidně aktivní a aktivně klidní - a to se na začátku nového náročného školního období moc hodí.

Při velkých potížích a stresech neváhejte zavolat na pomoc pomocníky pro krizové situace – Zachráněni zvířaty (WEAE) nebo Rescue Remedy (Bachovy esence) nebo Hrušku (Jihočeské esence).

Aromaterapie

Do aromalampičky si dáváme litseu cubebu, ylang ylang nebo kanangu, levanduli, meduňku. Pro ženy je vhodná geránie nebo růže.